ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Πήγαινε κάτω

ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Δημοσίευση από *asteroskoni* Την / Το 2008-07-24, 13:38

Το Σεπτέμβρη θα κάνω αίτηση για πτυχιακή εργασία.Το θέμα είναι οτι θέλω να κρατήσει 1 εξάμηνο κ όχι χρόνο και επίσης προβληματίζομαι γιατί η πτυχιακή εργασία είναι άμεσα συνδεδεμένη με τα μεταπτυχιακά(αν αργότερα θελήσω να κανω...) Ανάμεσα στους τομείς Ανόργανη,Φυσικοχημεία,Περιβάλλον και Βιομηχανική(οινολογία συγκεκριμένα) τι προτείνετε να επιλέξω?Επίσης ένας άλλος προβληματισμός μου είναι πως ξέρεις αν ένα μεταπτυχιακό αξίζει ή δε θα σε βοηθήσει πουθένα???
Please help,είναι κρίσιμη η επιλογή αυτή... confused
*asteroskoni*

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 22
Τόπος : Gerakas
Quote : Ka8e mpalkoni exei alli 8ea...
Registration date : 22/11/2007

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Απ: ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ

Δημοσίευση από Pessoa1985 Την / Το 2008-07-24, 14:51

ανοργανη και φυσικοχημεια εξαρταται σε ποιον καθηγητη θα πας. σε καποιους τελειωνεις το εργαστηριακο σε 1 εβδομαδα σε αλλους ποτε. οσο για περιβαλλον και βιομηχανικη σιγουρα κραταει πολυ. και σκεψου οτι μπορει να μη σε δεχτουν κιολας λογω των πολλων αιτησεων που δεχονται.

Pessoa1985

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 64
Registration date : 31/01/2008

Δημοσίευση από *asteroskoni* Την / Το 2008-07-24, 23:53

Και με τα μεταπτυχιακά τι γίνεται?Είναι χρήσιμο στην αγορά εργασίας ένα μεταπτυχιακό απο ανοργανη ή φυσικοχημεία ή τσάμπα κόπος?Επειδή από όσο ξέρω περισσότερο χρησιμεύουν της αναλυτικής,τροφίμων,βιομηχανικής κ ίσως περιβάλλον...
*asteroskoni*

Θηλυκό

Δημοσίευση από ΒΙΟΛΕΤΤΑ...ΧΗΜΑΒΙ5 GROUP Την / Το 2008-07-25, 09:25

Καλημέρα!!
Η ανόργανη και η φυσικοχημεία είναι η εύκολη λύση για πτυχιακή εργασία γιατί αφού έκανεσ 3 ανόργανεσ και 3 φυσικοχημείες +εργαστήριο.....σίγουρα ξέρεις και τους καθηγητές (που για μένα αυτό είναι σημαντικό!!!)και το που "κινούνται" τα θέματα για πτυχιακή.
Από την άλλη βιομηχανική, περιβάλλον και τρόφιμα ,με ένα μάθημα, δεν έχουμε ''δει τίποτα''ακόμα ....και να σου οι αμφιβολίες!!!!
Η γνώμη μου είναι να πας εκεί που σου αρέσει και ανεξάρτητα με το βαθμό δυσκολίας θα τα καταφέρεις!!!
Ανόργανη και ΦΧ μετά το μεταπτυχιακό δεν θα σε βγάλει πουθενά!!!και το ξερω με μεγάλη σιγουριά από τισ άπειρεσ ώρεσ συζητήσεων με μεταπτυχιακούσ και διδακτορικούσ των τομέων(ακόμα και οι καλύτεροι!!!)
Μπορείσ ωστόσο να κάνεισ τη πτυχιακή σου στην ανόργανη για να ξεμπερδεύεις και το μεταπτυχιακό στον τομεα '''που γουστάρεις'''!!!!
Εγώ πάω τώρα 4ο έτοσ και πρέπει να διαλέξω και έγω θέμα για πτυχιακή...ωστόσο θα το κάνω το αλλο εξάμηνο αφού θέλω να γνωρίσω για τουσ τομείσ, βιομηχανική περιβάλλον και τρόφιμα, περισσότερα ...που το κακό είναι ότι μόνο μέσω μαθημάτων επιλογήσ τους μαθαίνεις!!!
Προσωπικά θέλω να κάνω μια καλή πτυχιακή, μια πτυχιακή με εναν καθηγητή ,που να με εμπναίουν για ένα καλό μεταπτυχιακό και διδακτορικό!!!Αυτή τι στιγμή είμαι μεταξύ παπαδογιαννάκη και θωμαίδη, ωστόσο αυτό μπορεί να αλλάξει (από τα επιλογήσ που θα κάνω εξαρτάται)!!!
Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...
Εύχομαι καλη επιτυχία στην πτυχιακή σου σε όποιον τομέα και να είναι!!!!!!!
flower
ΒΙΟΛΕΤΤΑ...ΧΗΜΑΒΙ5 GROUP

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 55
Τόπος : ΠΑΓΚΡΑΤΙ
Quote : ΠΑΩ ΑΡΓΑ....ΕΠΕΙΔΗ ΒΙΑΖΟΜΑΙ
Registration date : 16/06/2008

Δημοσίευση από Violete Την / Το 2008-07-25, 14:00

Συννονόματη, το τελικο "σ" είναι στη θέση του αγγλικού "w" Razz
Όσο για την πτυχιακή, κοιτάχτε να βρείτε κάποια που γίνεται εκτος του πανεπιστημίου,μιλάμε για άλληγ εμπειρία...Επίσης να έχετε στο μυαλό σας ότι δεν διαλέγετε, σας διαλέγουν....
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Δημοσίευση από than Την / Το 2008-07-25, 16:15

και για τη χρησιμότητα των μεταπτυχιακών δεν εξαρτάται και από το τί θέλεις να κάνεις μετά; αν θες για παράδειγμα να κάνεις διδακτορικά κλπ και να κυνηγήσεις ακαδημαϊκή καριέρα δεν νομίζω ότι υπάρχει "άχρηστο" μεταπτυχιακό! pirat
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396
Registration date : 24/11/2007

Δημοσίευση από vertigo_jh Την / Το 2008-07-25, 18:17

Violete έγραψε:Όσο για την πτυχιακή, κοιτάχτε να βρείτε κάποια που γίνεται εκτος του πανεπιστημίου,μιλάμε για άλληγ εμπειρία...Επίσης να έχετε στο μυαλό σας ότι δεν διαλέγετε, σας διαλέγουν....

για το πρώτο είσαι σωστή...για το δεύτερο είναι σχετικό...εξαρτάται και τι βαθμούς κουβαλάς...
vertigo_jh

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 234
Registration date : 20/12/2007

Δημοσίευση από sotirisk Την / Το 2008-07-25, 18:39

Violete έγραψε:Συννονόματη, το τελικο "σ" είναι στη θέση του αγγλικού "w" Razz
Όσο για την πτυχιακή, κοιτάχτε να βρείτε κάποια που γίνεται εκτος του πανεπιστημίου,μιλάμε για άλληγ εμπειρία...Επίσης να έχετε στο μυαλό σας ότι δεν διαλέγετε, σας διαλέγουν....

Το εντός / εκτός Πανεπιστημίου εξαρτάται κυρίως από το θέμα!
Επίσης, σε γενικές γραμμές, διαλέγεις:
1) τομέα (στη δήλωση που καταθέτεις γραμματεία)
2) καθηγητή/θέμα (αφού σε πάρει κάποιος τομέας)
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών http://chemical.world.gr

Δημοσίευση από *asteroskoni* Την / Το 2008-07-26, 21:42

Καταρχήν thanks για τις απόψεις σας,μπορω να πω ότι βοηθάνε κάπως την κατάσταση αν κ το δίλημμα παραμένει μεγάλο..."Violete" όταν λες για πτυχιακή εκτός πανεπιστημίου τι εννοείς γιατί δεν το χω ξανακούσει αυτο?"Βιολέττα" συμφωνώ με την άποψη να κάνω πτυχιακή κάπου εύκολα κ μετά να διαλέξω όπου θέλω μεταπτυχιακό όμως αν θες να μπείς χωρίς εξετάσεις πιστεύω παίζει σημαντικό ρόλο να σε γνωρίζουν οι καθηγητές του τομέα οι οποίοι συνήθως προτιμούν να επιλέγουν άτομα που έχουν κάνει την πτυχιακή τους εκεί...Αλλιώς πρέπει να μπείς στη διαδικασία να περάσεις από εξετάσεις που εκεί πιστεύω ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος."Than" εαν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ακαδημαική καριέρα πιστεύεις ότι βοηθάει 1 μεταπτυχιακό στην ΦΧ ή στην ανοργανη?
*asteroskoni*

Θηλυκό

Δημοσίευση από Violete Την / Το 2008-07-29, 22:09

*asteroskoni* έγραψε:Καταρχήν thanks για τις απόψεις σας,μπορω να πω ότι βοηθάνε κάπως την κατάσταση αν κ το δίλημμα παραμένει μεγάλο..."Violete" όταν λες για πτυχιακή εκτός πανεπιστημίου τι εννοείς γιατί δεν το χω ξανακούσει αυτο?

Όταν λέμε εκτός πανεπιστημίου, μιλάμε είτε σε κάποιον φορά(π.χ δημόκριτος, γενικό χημείο. εοφ)είτε σε κάποια ιδιωτική επιχείρηση (π.χ εργαστήρια ιδιωτικών κλινικών,φαρμακοβιομηχανίες,πετρελαιοβιομηχανίες κτλ)
Αυτό εξαρτάται όμως από το αντικείμενο του τομέα που έχεις διαλέξει ,στην αναλυτική ας πούμε ειναι πιο εύκολο να βρεις θέμα που γίνεται κάπου έξω ενώ στη φυσικοχημεία δεν είναι...(λέω δεν ξέρω).Και επίσης πρέπει να είναι και συννενοήσιμος ο καθηγητής..Γενικώς αυτά Razz
Violete

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 111
Quote : What's happening, brother???No really wtf with the bloody island...
Registration date : 01/12/2007

Δημοσίευση από than Την / Το 2008-08-05, 00:17

*asteroskoni* έγραψε:"Than" εαν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ακαδημαική καριέρα πιστεύεις ότι βοηθάει 1 μεταπτυχιακό στην ΦΧ ή στην ανοργανη?

κοίτα, απ' όσο καταλαβαίνω τα πράγματα είναι άγρια εκεί έξω! σε βιομηχανία πχ, δεν βλέπω τον λόγο να μη χρειάζεται ένα μεταπτυχιακό σε ανόργανη ή φυσικοχημεία. εξαρτάται από την περίπτωση θα έλεγα, αλλά και πάλι είμαι επιφυλακτικός διότι μιλάω απ' τη σκοπιά μου, αφού έχουμε άλλους στόχους, και από το όσο έχω δει τα πράγματα έως τώρα.
than

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 396

Δημοσίευση από eleni Την / Το 2008-09-16, 16:55

ρε παιδια ξερει κανεις ποτε θα βγουν τα θεματα των πτυχικων και ποτε τα δηλωνουμε?//???/
eleni

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Τόπος : Xalandri city

Δημοσίευση από nicmar1983 Την / Το 2008-09-16, 22:46

Κοιτάχτε,επειδή ζούμε στη ελλάδα μην ξεχνάτε και το θεϊκό "overqualified".. Βλέπεται σφίζει η ελληνική αγορά από ζήτηση...
BTW πτυχιακές και συναφή βγαίνουν 22/9 .. Έσο έτοιμη!!! Cool
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Δημοσίευση από eleni Την / Το 2008-09-18, 12:05

τι ετοιμη???τα μπουτια μας εχουμε μπλεξει!!ξερω απο 2-3 τομεις οτι εχουν στειλει θεματα απο το καλοκαιρι και η αξιολαυτρευτη γραματεια ουτε που ξερει να σου δωσει απαντηση αμα ρωτησεις!!!ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!
ευχαριστω παντως !
eleni

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 19
Τόπος : Xalandri city

Δημοσίευση από nicmar1983 Την / Το 2008-09-18, 19:13

Όχι ρε,ρώτησα εγώ την τετάρτη και η Ελένη(πως τη λένε) ήξερε πολύ καλά.. Μάλλον μου ήρθε διαβασμένη...
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Δημοσίευση από Pessoa1985 Την / Το 2008-09-18, 19:41

τα θεματα των πτυχιακων εργασιων σε τομεις οπως φυσικοχημεια , ανοργανη και καποια της οργανικης εχουν μεινει ιδια και απαραλλακτα εδω και κατι χρονια. Σημασια εχει η συνεννοηση με τους καθηγητες.

Pessoa1985

Άντρας

Δημοσίευση από ΗΡΑ...ΧΗΜΑΒΙ5 GROUP Την / Το 2008-10-08, 19:08

Ωραία όλα αυτά αλλά ξέρει κανείς πότε λήγει η προθεσμία παράδοσης των αιτήσεων για πτυχιακή εργασία?Και σε περίπτωση που κάποια μαθήματα δεν έχουν περαστεί στην αναλυτική βαθμολογία ακόμα αλλά ξέρεις ότι τα έχεις περάσει, μπορούν να συμπεριληφθούν στην αίτηση ή όχι? confused confused confused

ΗΡΑ...ΧΗΜΑΒΙ5 GROUP

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 12
Quote : I THINK THEREFORE I AM
Registration date : 19/06/2008

Δημοσίευση από Pessoa1985 Την / Το 2008-10-08, 23:12

Συνήθως η γραμματεία περιμένει να έχουν περαστεί όλοι οι βαθμοί και μετά βγάζει τις λίστες με τους φοιτητές που θα κάνουν πτυχιακή εργασία και που θα την κάνουν. Άρα καλό θα ήταν να συμπεριλάβεις και αυτό το μάθημα που έχεις περάσει αλλά δεν έχει περαστεί ακόμα στην αναλυτική βαθμολογία.

Pessoa1985

Άντρας

Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας Επιστροφή στην κορυφή

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης