Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Συναυλία Μαντόνα

+8
Chem77
vertigo_jh
Lenia
HillONE
Silvia
nicmar1983
Angie
harris
12 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από Lenia 2008-10-07, 23:59

Παίδες...
1) Το τεχνίτης δεν είναι υποτιμητική έκφραση! Για όνομα! Ο τεχνίτης μπορεί να κάνει κάτι που ο καθείς δεν μπορεί να το κάνει είτε αυτό λέγεται τραγούδι είτε χορός είτε φτιάχνω μια πρίζα. Όλα τα πράγματα θέλουν μια δεξιότητα, τα πρώτα ίσως μια παραπάνω. Αξιοσέβαστο και θαυμαστό!
2) Όταν είπα στο nicmar ότι το κάλλος είναι σχετικό αυτό ακριβώς εννοούσα: Ότι και μια τέχνη που δεν μας αρέσει δεν παύει να είναι τέχνη από τη στιγμή που εκφράζει το άτομο και κατ' επέκτασιν τον κόσμο μας.
Και το θέμα είναι αυτό ακριβώς:Η ΕΚΦΡΑΣΗ και το ΜΥΝΗΜΑ.
Και ο χορευτής μπορεί να είναι καλλιτέχνης, καλή μου Angie, αν σου περνάει το "νιώσιμο", όχι, όμως, όταν απλά σου δείχνει τα καλοφτιαγμένα του οπίσθια...!!!!!!!!

sotirisk έγραψε:Είναι λάθος ο ορισμός που δίνετε.

Καλλιτέχνης είναι αυτός που ασχολείται με τις "Καλές τέχνες", όχι αυτός που η τέχνη του μας φαίνεται εμάς καλή.
Σε κάποιον μπορεί να αρέσει η μουσική της Μπεζεντάκου.

Απ'την άλλη, τεχνίτης είναι αυτός ο οποίος ασχολείται με τέχνη που δεν θεωρείται "Καλή".

Δηλαδή ο τεχνίτης που βάζει πλακάκια στο πεζοδρόμιο, δεν είναι καλλιτέχνης. Αν όμως τα πλακάκια τα κάνει ψηφίδες και φτιάχνει ψηφιδωτά, τότε αυτόματα αλλάζει κατηγορία. Όπως αντίστοιχα, αν η Μπεζεντάκου δεν τραγουδάει σε νυχτερινά κέντρα αλλά σε ημερίσιες λαϊκές (ως διαλαλούσα καλλίφωνος), δε θα θεωρείται πλέον καλλιτέχνης, αλλά τεχνίτρια.

Η Μαντόνα, όσο και αν δεν σας αρέσει, είναι καλλιτέχνης, και μάλιστα διαμετρήματος που οι περισσότεροι δεν μπορούν να φανταστούν. Το ότι είναι πιο διάσημη από τον Pavarotti, έχοντας το 1/100 των φωνητικών του δυνατοτήτων, έγγειται τόσο στο είδος της μουσικής, όσο και στη βοήθεια του "marketing".

Προσωπικά δεν μου αρέσει η Μαντόνα, αλλά αυτό δεν την κάνει τεχνίτρια.

Ο Van Gogh όμως μου αρέσει πολύ Smile

Πολύ κυριολεκτικό ορισμός... Και ένας μάγειρας μπορεί να είναι καλλιτέχνης...

Και η Μπεζαντάκου καλλιτέχνης? Σε τι ακριβώς??
δεν ξέρω απλά προσωπικά δεν δέχομαι να βάζω στο ίδιο σακί ανθρώπους που έχουν δόσει και έχουν δοθεί δυσανάλογα...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Lenia στις 2008-10-08, 00:34, 1 φορά
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-08, 00:26

Lenia μην μου τα γυρίζεις τώρα!! Βέβαια αμφισβήτησες τα κάλλη της Madonna ήτοι μπούτι-μάτια.. Εκτός κι αν είσαι κρυφο-Madonni-κια και πήγες αλλά ντρέπεσαι να μας το πεις.. Cool (αλλά "νιώσιμο"?? Μπρρρ,που τη βρήκες αυτή τη λέξη παιδί μου?? Tres banal)
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από Lenia 2008-10-08, 00:43

Και βέβαια τα αμφισβήτησα τα κάλλη της στην παρένθεση.Έξω απ'την παρένθεση είπα γενικά ότι το κάλλος και η έννοια του ωραίου είναι σχετική εννοώντας και της τέχνης και μιας γυναίκας και γενικά.

Σε διαβεβαιώ ότι δεν πήγα και ότι δεν είμαι κρυφομαντονικιά (ορολογία, όμως!). Ας είχα εγώ 90 ευρώ με τα δεδομένα μου και σίγουρα θα έβρισκα καλύτερη επένδυση...

Κύριε Μπαμπινιώτη, τη λέξη "συναίσθημα" τη βρίσκω πολύ κρύα και κυριλέ για αυτό που σου περνά ένα βιβλίο ή ένα τραγούδι ή ένα οτιδήποτε όπως και για αυτό που δέχεσαι εσύ όταν δημιουργείς...Γι' αυτό το "νιώσιμο"... Το "νιώθω" είναι πολύ πιο δυνατό απ' το "συναισθάνομαι".
Lenia
Lenia

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 292
Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς
Quote : Tο χθες πέρασε.Το αύριο δεν ήρθε ακόμα.Ποιο είναι το μόνο σίγουρο;Το ΣΗΜΕΡΑ!
Registration date : 16/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-10-08, 02:37

Παίδες,δεν το σταματάμε λέω 'γω το παραμύθι??Πολύ αξία του δώσαμε του θέματος...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από sotirisk 2008-10-08, 08:37

Lenia έγραψε:Πολύ κυριολεκτικό ορισμός... Και ένας μάγειρας μπορεί να είναι καλλιτέχνης...

Και η Μπεζαντάκου καλλιτέχνης? Σε τι ακριβώς??
δεν ξέρω απλά προσωπικά δεν δέχομαι να βάζω στο ίδιο σακί ανθρώπους που έχουν δόσει και έχουν δοθεί δυσανάλογα...

Κοίτα αυτός είναι νομίζω ο ορισμός της Καλλιτεχνίας.
Αν το ψάξεις περισσότερο, Καλλιτεχνία είναι η τέχνη που διεγείρει τις αισθήσεις.
Έτσι όμως δεν μπορείς να ορίσεις τίποτα, διότι εμένα π.χ. με διεγείρει η Α κατηγορία πραγμάτων, τον άλλον η Β και ούτω καθεξής.

Αν θες την προσωπική μου γνώμη, σαφώς και προτιμώ ένα πιάτο από τον Μαμαλάκη συγκριτικά με ένα τραγούδι από την Μπεζεντάκου.

Δεν συνεχίζω το συλλογισμό γιατί δεν έχει νόημα, στο κάτω κάτω ο καθένας είναι ευχαριστημένος με ότι τον ικανοποιεί, και τέλος Smile
sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από Tsou Lee 2008-11-05, 16:20

Λοιπον ψιλοβαρεθημα να διαβασω ολα αυτα που εχουν ειπωθει αλλα για να μην κατηγορηθω για spamming η για να μην ξεφυγω απο το θεμα, απανταω στο αρχικο ερωτημα ....
harris έγραψε:Ακούω εντυπώσεις... Ποιοι πήγατε; Που καθόσαστε; Τι σας άρεσε και τι όχι; Ποιοι θέλατε να πάτε ή ποιους σας άφησε παγερά αδιάφορους το όλο θέμα...
Φιλε harris εγω ενα ξερω.Αναβληθηκε το ματς με τον εργοτελη εξαιτιας της μαντονος και ο βαζελος βγηκε απο τον ρυθμο του και τελικα την πληρωσε ο τεν κατε την νυφη-μαντονα.παο γερα πρωταθλημα ξανα...
Tsou Lee
Tsou Lee

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 34
Ηλικία : 38
Registration date : 18/07/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Συναυλία Μαντόνα - Σελίδα 2 Empty Απ: Συναυλία Μαντόνα

Δημοσίευση από foundouli 2008-11-05, 19:36

Πες τα!!!!!!!!!
foundouli
foundouli

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 98
Ηλικία : 33
Τόπος : Χολαργός
Registration date : 16/10/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης