Forum Χημικού Αθήνας
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

+2
Byronas
Angie
6 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-02, 01:19

ξέρω ότι είμαστε μέσα στην εξεταστική αλλά αν δεν το άνοιγα το θέμα θα έσκαγα...για να ακούσω λοιπόν και μετά θα πω και εγώ... Crying or Very sad
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-02, 13:19

Για εμένα δεν υπάρχει "μείζον εθνικό θέμα" και πρέπει κάποια στιγμή να αναθεωρήσουμε όλοι την άποψη μας για τον πατριωτισμό.

Θα το αναλύσω αργότερα περισσότερο Exclamation
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-02, 14:29

Angie καλό μου παιδί,πολύ χαίρομαι που άνοιξες αυτό το θέμα. Με πρόλαβες... Θα σου γράψω μετά την εξεταστική,όπως με ξέρεις, αν και πάει πάλι πολύ μακριά η βαλίτσα... Όμως πιστεύω αξίζει τον κόπο!! Μπράβο!!!!

Byrona ελπίζω να είναι πειστικά τα επιχειρήματα σου...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-03, 00:26

Ας αρχίσουμε ορίζοντας το θέμα: Μια νεοσύστατη γειτονική χάρα επιλέγει για όνομα της ένα τωπονύμιο άμεσα συνυφασμένο με μια από τις γειτονικές της χώρες.

Γιατί όμως δεν επέλεξαν το όνομα κάποιας άλλη χώρας και επέλεξαν εμάς; Αν ακούσετε τι μας λένε κάποιοι που θέλουν να μας "ξυπνήσουν" με τον "συναγερμό" τους, το έκαναν γιατί θέλουν να μας κατακτήσουν! Είναι τα ξένα κέντρα και οι μεγάλες δυνάμεις που θέλουν να αποσταθεροποιήσουν την χώρα. Να μην την αφήσουν προοδεύσει, να, να, να...

Και αυτό που δεν καταλαβαίνω στην όλη υπόθεση είναι γιατί μόνο εμείς είμαστε οι αδικημένοι. Κανείς δεν έχει κάτσει να μας πει γιατί αυτοί οι άνθρωποι (ας τους πούμε Σκοπιανούς) μια μέρα ξύπνησαν ξαφνικά και είπαν "Εμείς είμαστε Μακεδόνες!". Πιστεύω ότι έχει να κάνει με την διάλυση της μεγάλης Γουγκοσλαβία του Τίτο και στην προσπάθειά τους να ξεχάσουν το παρελθόν τους (αν ήταν καλό ή κακό, δεν θα το αναλύσουμε εδώ) επέλεξαν έναν νέο όνομα, μια νέα ταυτότητα. Αυτό που θα τους έδινε μια πιο διαφορετική εικόνα.

Για αυτό πιστεύω ότι δεν τίθεται "μείζον εθνικό θέμα". Οι άνθρωποι αυτοί δεν έχουν καμία διάθεση να μας κατακτήσουν (αν και η ηγεσία τους είναι απίστευτοι εθνικάρες, αλλά έχουμε και τους δικούς μας "συναγερμίτες") επομένως η ασφαλεία μας δεν νομίζω ότι θίγεται. Είναι ένας λαός που ψάχνει να βρει μια νέα ταυτότητα αυτό είναι όλο. Και ίσως η σύνθετη ονομασία να είναι μια λύση (την οποία η κυβέρνησή τους φαίνεται να μην δέχεται).

Που ξέρετε, μπορεί να αποκτήσουμε και κάποιον φίλο.

Αυτό που με έχει προβληματίσει στην όλη ιστορία είναι τι προσδίδει τελικά σε έναν λαό την ταυτότητα του.

Ακούω απόψεις.
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από sotirisk 2008-03-03, 00:53

sotirisk
sotirisk

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 238
Ηλικία : 41
Τόπος : Αθήνα
Quote : A nation creates music - the composer only arranges it.
Registration date : 25/01/2008

http://chemical.world.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-03, 02:32

Φίλε μου Byrona οι πολιτισμοί που διατηρούνται ανά τους αιώνες έχουν σαν βάση 3 χαρακτηριστικά: Το όμαιμον,το ομόγλωσσον και το ομόθρησκον.. Δες λοιπόν κατά τον ρου της Ιστορίας ποιοι τα κράτησαν και κρατήθηκαν και ποιοι τα έχασαν και χάθηκαν.. Αν και οι ιδέες σου μου θυμίζουν λόγια κάποιων ακραίων (φευ!) εγώ θα σου θέσω κάποια ερωτήματα:
1) Πιστεύεις ότι μας κάνουν δηλ τιμή που μας επιλέγουν? Ή να τους δικαιολογήσουμε ως μία "κοινωνικώς λανθάνουσα συμπεριφορά" λόγω κρίσης ταυτότητος??
2) Αλήθεια,γιατί διάλεξαν εμάς και όχι κάποιους άλλους???
3) Αυτές οι δυνάμεις που εσύ αρνείσαι ότι υπάρχουν,μήπως δεν είναι αυτοί που έβαλαν γείτονα πρωθυπουργό έναν σφαγέα??? Ή άλλους κυβερνήτες που αφού τους εκμεταλλεύτηκαν,μετά τους κρέμασαν(...) ή άλλους τους καταζητούν ακόμα(...)????
4) Αρνείσαι ότι ο καπιταλισμός δεν γνωρίζει σύμβολα,θρησκείες,πολιτισμούς παρά μόνο χρήμα???
5) Γιατί ρε γαμώτο κάθε φορά βάλουν και διαλύουν κράτη πλούσια σε κοιτάσματα φυσικών πλούτων ή χώρες-περάσματα(φυσικό αέριο κτλ)
6) Γιατί όλοι αυτοί οι Σκοπιανοί 35ντάρηδες έτυχε να έχουν σπουδάσει στις ΗΠΑ και ξαφνικά ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ????
7) Πως εξηγείς ότι μεγάλα πνεύματα του τόπου καταδίκασαν την Σκοπιανική συμπεριφορά αλλά και την χαλαρότητα των πολιτικών μας???Μήπως.....γεροντική άνοια βλ. π.χ. Θεοδωράκης με την επιστολή στο παρακάτω link http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=3065#more-3065
8 ) Σου προτείνω να διαβάσεις την Ιστορία μετά τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο να δεις επακριβώς αν ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΟΙ ΣΚΟΠΙΑΝΟΙ με ορέξεις για την Μακεδονία ή αν τους ΞΥΠΝΗΣΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ άλλοι..(γνωρίζεις το σαξωνικό δόγμα διαίρει και βασίλευε...??)Πριν πως είχαν άλλη ταυτότητα ενώ τώρα θέλουν αυτή??
9) Γιατί όλες οι προπαγάνδες τους βάλλουν ΜΟΝΟ κατά της Ελλάδος??Υπερβάλλων ζήλος,αγάπη για τον πολιτισμό μας ή υπερκρίση ταυτότητος?? Και η προπαγάνδα στην παιδεία τους???
10) Αμφισβητείς ότι μάλλον αυτοί είναι οι έπικοι επί Ελληνικών εδαφών(βλ. περιοχή Μοναστήρι,Στύβηρα, Βρυχίδα, Αθακος, Βρυγιάς, Μελιττών,Δουρίοπος, Στόβοι, Αστυπος, Βαλαζώρα που τα περισσότερα πλέον έχουν αλλάξει ονομασία μάλλον μετά το 1940).

Το είπα οτι η βαλίτσα πάει πολύ μακριά αλλά έχει πολύ δρόμο ακόμα... Ο Παπούλιας(ως αυθεντικός Έλληνας Υπ.Εξ.) είχε πει το 2002 για τους Τσάμηδες ότι είχαν 3 στόχους : Οι δύο ήταν το Κοσσυφοπέδιο και τα αλβανόφωνα χωριά των Σκοπίων και κατάφεραν να τα πάρουν. Ο τρίτος ήταν η Τσαμουριά (Θεσπρωτία) το οποίο μάλλον έρχεται....Κάτι δεν ήξερε παραπάνω?? Δεν βάλουμε κατά αυτούς,άλλωστε θα ήταν και απάνθρωπο και κατ'εμέ αντιχριστιανικό.. ΟΜΩΣ γιατί εμείς να ανεχόμαστε τις αλυτρωτικές βλέψεις π.χ. των Αλβανών UCK? Επειδή δεν μας αφορά και αφορά τους άμαχους γείτονες Σέρβους που κάποτε τους βομβάρδιζαν τα (ανύπαρκτα?) μεγάλα κέντρα (βλ.Πρίστινα κτλ)? Μήπως τα ξέχασες Byronas? Ή μήπως τα ανεχόμαστε επειδή και οι Αλβανόφωνοι θέλαν ανεξαρτησία και αναγνώριση (που τώρα την απαιτουν από εμάς) επειδή τους έλειπε η ταυτότητα??? Το λέω αυτό γιατί τα μεγάλα κέντρα(?) δρομολόγησαν όλα τα παραπάνω..
Και αντίστοιχα στο θέμα των Σκοπίων είναι πρώτοι αυτοί που την αποκαλούν Μακεδονία(!!!) χωρίς εμείς να έχουμε ακόμα συζητήσει μεταξύ μας...
Ποιος λοιπόν Byronas σου έβαλε τέτοιες "συμπονετικές" ιδέες?? Και εγώ είμαι ανθρωπιστής και πιο ρομαντικός ίσως από σενα ως πρώην θεωρητικός και καθόλου τεχνοκράτης. Όμως δεν μπορώ να δεχτώ ότι στην όλη υπόθεση δεν υποκρύπτεται δόλος...

Σημ: Ίσως λίγο εθνικιστικό το πρώτο(δεν μου άρεσε το όνομα του site) αλλά πάρτε διαβάστε τα παρακάτω link για την άποψη των Μακεδόνων και τη βασική Ιστορία. Ποιος μπορεί να πείσει τους Μακεδόνες ότι οι Σκοιανοί είναι φίλοι τους???? Αναρωτιέμαι...
http://www.elliniko-fenomeno.gr/?p=2803
http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=12128&subid=2&tag=8784&pubid=578512

Byronas περιμένω να μου στειλεις site που θεωρείς ότι πρέπει να διαβαστούν...

Επίσης θα ήθελα να δω ρε παιδιά αν οι φοιτητικές αριστερές παρατάξεις θα φωνάξουν για το Κόσοβο ή για τους Σέρβους όπως φωνάζαν κάποτε για την Κούβα και την Παλαιστήνη...Και ο νοών νοείτω...Οψόμεθα...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-03, 03:17

@nicmar1983: Εθνικάρες υπάρχουν παντού και δεν το αμφισβητώ. Σου έγραψα ότι θεωρώ την τωρινή κυβέρνηση τους ακροδεξιούς. Βγήκαν δυναμικά στην φόρα όταν βρέθηκαν σε αδιέξοδα οι πρώτες συνομιλίες επι του ζητήματος.

Δεν πιστεύω στις μεγάλες συνωμοσίες. Είναι μέρος της συνταγής "Ο καλός, ο κακός και ο άσχημος" που μαθαίνουμε όλοι οι Βαλκάνιοι την ιστορία μας, όπως λέει και ο Τσίμας. Ο "καλός" είναι η εκάστοτε βαλκανική χώρα, ο "κακός" όλοι οι άλλοι και ο "άσχημος" οι μεγάλες δυνάμεις, που υποστηρίζουν τους άλλους. Η προπαγάνδα καλά βασιλεύει. Σε καμία περίπτωση δεν λέω ότι μας έχουν στρώσει το δρόμο με ροδοπέταλα, αλλά πόσο πια δεν μας θέλει αυτή η μοίρα; Κάπου-κάπου ίσως να φταίνε και οι κυβερνήσεις και κατεπέκταση εμείς που πέφτουμε θύματα αυτού του φαύλου κύκλου. Πιστεύω ότι οι λαοί δεν έχουν τίποτα που να τους χωρίζει και κάθε φορά είναι θέμα ποια κυβέρνηση θα ωθήσει στα άκρα την αντιπαράθεση. Σε μια χώρα όπως τα Σκόπια, που έχει 50% ανεργία, αν έμπαιναν μέσα ελληνικές επιχειρήσεις για να τους δώσουν δουλειά, θα σκεφτόντουσαν ποτέ να μας κατακτήσουν;

Τα Βαλκάνια είναι κυριολεκτικά μια πυριτιδαποθήκη και άμα αρχίσουν όλοι να διεκδικούν αυτά που είχαν, θα γίνει της (καλύτερα μην πω την λέξη γιατί είμαι και admin Razz).

Όσον αφορά το Κόσοβο, πιστεύω ότι πρόκειται για περίπτωση προτεκτοράτου και ελπίζω να έρθουν γρήγορα τα πράγματα στην θέση τους γιατί αλλοίμονο μας...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Byronas στις 2008-03-03, 13:21, 1 φορά
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-03, 13:06

Κοίτα,τα σχέδια καταστρόνωνται από κάποιους για το πως θα μοιραστεί η παγκόσμια πίτα.Άλλο αν δεν τους βγαίνει στην πορεία... Όσο για τον Τσίμα-Παπαγάλο πίστεψε με δεν τον θεωρώ αυθεντία,τουναντίον θα τον αποκαλούσα και ανθέλληνα... Κοίτα την Ελληνική Ιστορία από τον 5ο-4ο π.Χ.αιώνα,ελληνιστικούς,Βυζάντιο,Επανάσταση,Μικρασία,Βαλκανικούς,2ο Παγκόσμιο,Β. Ήπειρο,Χούντα με την Κύπρο,Ίμια,μέχρι ακόμα και τώρα..Πάντα έφταιγε ένας Εφιάλτης,μία Κερκόπορτα μία ξένη δύναμη.. Τι στο καλό ρε παιδιά?? Σφάξε με αγά μου να αγιάσω??Είναι η μοίρα μας Byronas(?)
Όσο για το Κόσοβο, που πιστεύεις ότι πρόκειται για μία απλή περίπτωση προτεκτοράτου θα ήθελα να ρωτήσουμε όλα τα παιδάκια που μείναν ορφανά,όλες τις μανούλες που έχασαν τα παιδάκια τους,όλες τις χήρες,τους χήρους,τους άστεγους,τους ανάπηρους,τους μετανάστες... Έχουμε ζήσει τέτοιες καταστάσεις????? Μάλλον όχι..Μην κοιτάμε λοιπόν το "προτεκτοράτο" έτσι απλά,αλλά πόσο αίμα χύθηκε για να γίνει αυτό...Εις το όνομα ποίου??Μάλλον του "Θεού"-χρήματος..
Τέλος αγαπητέ Byronas κάνεις ένα μικρό στατιστικό λάθος.. Δεν πρόκειται για λίγους εθνικάρες ή ακροδεξιούς. Απλά ένα 80%+ του ελληνικού λαού είναι κατά της Αμερικανο-UCK-Σκοπιανικής πολιτικής. Είναι όλοι αυτοί ακραίοι? Πάντως από την αναρχία και την ψευτο-παγκοσμιοποίηση(που παρατήρησε το,μόνο στην Ελλάδα τεχνιέντως την προωθούν) προτιμώ το "μακριά κι αγαπημένοι". Άλλωστε το είπε και ο Χριστός: "Ου συγχρώνται Ιουδαίοι και Σαμαρείται". Αυτός για να το έλεγε κάτι ήξερε...Και τον θεωρώ και αληθινή αυθεντία..

Ρε παιδιά μας δουλεύουνε κανονικότατα!!Στο όνομα του πετρελαίου,του χρήματος,των offshore εταιρειών επικαλούνται μία παγκόσμια ειρήνη,μία οικουμενικότητα,μία αγάπη... Αυτές οι έννοιες δεν χτίζονται σε τέτοια θεμέλια..Εδώ ένας Χριστός μιλησε για αγάπη μεταξύ μας και τον σταύρωσαν..Τι θα μας πει δηλ ο κάθε Τσίμας,ή Παπανδρέου,ή Γκρουέφσκι,ή Θάτσι και όλοι οι Αμερικανόπαιδες??? Τπτ,εγώ είμαι απογοητευμένος που βλέπω τις από καιρού εις καιρόν ελληνικές κυβερνήσεις να αδιαφορούν ή να σφυρίζουν αμέριμνα..
Όπως είχε πει ο Ρίτσος(αν θυμάμαι καλά) "ένα μόνο φοβάμαι,όταν θα ξυπνήσει ο ελληνικός λαός"...
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-03, 14:22

nicmar1983 έγραψε:Όσο για τον Τσίμα-Παπαγάλο πίστεψε με δεν τον θεωρώ αυθεντία,τουναντίον θα τον αποκαλούσα και ανθέλληνα... Κοίτα την Ελληνική Ιστορία από τον 5ο-4ο π.Χ.αιώνα,ελληνιστικούς,Βυζάντιο,Επανάσταση,Μικρασία,Βαλκανικούς,2ο Παγκόσμιο,Β. Ήπειρο,Χούντα με την Κύπρο,Ίμια,μέχρι ακόμα και τώρα..Πάντα έφταιγε ένας Εφιάλτης,μία Κερκόπορτα μία ξένη δύναμη.. Τι στο καλό ρε παιδιά?? Σφάξε με αγά μου να αγιάσω??Είναι η μοίρα μας Byronas(?)

Ανθέλληνας επειδή πρόσεξε κάτι κοινό σε όλους τους Βαλκάνιους; Κι εμείς δεν έχουμε ιδέες όπως η Μεγάλη Ελλάδα και η Ελλάδα των 3 ηπείρων; Ποιος μας δίνει το δικαίωμα μόνο σε εμάς να έχουμε δίκιο στην διεκδίκηση των εδαφών; Πιστεύεις δλδ ότι θα είχε κάποια διαφορά αν σήμερα η Πόλη ήταν Ελληνική; Δεν μπορείς να βγάλεις ένα διαβατήριο και να την επισκεφτείς ελεύθερα; Θεωρώ τον ευατό μου τυχερό που ζω σε μια χώρα που είναι τόσο κοντά ώστε να μυρίζω το άρωμα της ανατολής, να βλέπω τον αρχαίο κόσμο και τις αξίες του, να είμαι μέσα στις εξελίξεις. Κι όμως δεν θέλω να τα έχω όλα δικά μου, κι ας ήταν κάποτε μέρος δύο αυτοκρατοριών που το ελληνικό στοιχείο υπήρξε αισθητό.

Απ' όσο έχω διαβάσει στην ιστορία, δεν φταίνε ουσιαστικά οι μεγάλες δυνάμεις. Φταίμε εμείς που δεν μπορούμε να συνεργαστούμε και κοιτάμε πως να φάμε την θέση του άλλου. Δεν ήταν οι Σπαρτιάτες που κάθησαν με τα χέρια σταυρωμένα όταν ο Αλέξανδρος κατακτούσε την Ανατολή; Δεν ήταν η παρακμή του βυζαντινού στρατού (που στηριζόταν σε μισθοφόρους) η αιτία για τις ήττες στο Μάτζικερτ και στο Μυριοκέφαλο; Στην Επανάσταση, δεν κατέβηκαν οι Στερεοελλαδίτες στην Πελοπόννησο και τα κάψαν όλα όταν δεν είχε καν τελειώσει η Επανάσταση;
Στους Βαλκανικούς, περιέργως τα πήγαμε καλά Razz. Στην Μικρασιατική καταστροφή, χωθήκαμε πολύ βαθιά και έιχαμε την ατυχία οι Τούρκοι να οργανωθούν από τον Κεμάλ. Στην εισβολή της Κύπρου, την προηγούμενη μέρα ακροδεξιοί ρίξαν τον Μακάριο, ήταν δυνατόν να χάσουν τέτοια ευκαιρία οι Τούρκοι; Για την υπόλοιπη ιστορία δεν θα αναφερθώ, γιατί θα πλατιάσω πολύ. Αν καταλάβουμε (επιτέλους!) ότι εμείς είμαστε κύριοι της μοίρας μας, καμία "μεγάλη δύναμη" και "ξένο κέντρο" δεν θα μπορέσει να μας επηρεάσει. Γιατί απλούστατα δεν θα εξαρτόμαστε από αυτούς.

nicmar1983 έγραψε:Τέλος αγαπητέ Byronas κάνεις ένα μικρό στατιστικό λάθος.. Δεν πρόκειται για λίγους εθνικάρες ή ακροδεξιούς. Απλά ένα 80%+ του ελληνικού λαού είναι κατά της Αμερικανο-UCK-Σκοπιανικής πολιτικής. Είναι όλοι αυτοί ακραίοι? Πάντως από την αναρχία και την ψευτο-παγκοσμιοποίηση(που παρατήρησε το,μόνο στην Ελλάδα τεχνιέντως την προωθούν) προτιμώ το "μακριά κι αγαπημένοι". Άλλωστε το είπε και ο Χριστός: "Ου συγχρώνται Ιουδαίοι και Σαμαρείται". Αυτός για να το έλεγε κάτι ήξερε...Και τον θεωρώ και αληθινή αυθεντία..

Νομίζεις δλδ ότι εγώ θα τους πω "ελάτε περάστε;". Τις τελευταίες μέρες προβάλλεται ένας πατριωτισμός με έντονα στοιχεία λαϊκισμού. Κάποιοι νομίζουν ότι είμαστε σε άλλες εποχές και μπορούμε να πάρουμε τα άρματα και να κάνουμε του κεφαλιού μας. Πατριωτισμός δεν είναι οι βαρύγδουπες δηλώσεις με βήμα το παρελθόν που αργότερα θα φέρουν την χώρα σε δύσκολη θέση. Το παρελθόν πρέπει να συμβάλλει στην κατανόηση του παρόντος και στην διαμόρφωση αποφάσεων που θα κρίνουν το μέλλον μας. Δεν αμφισβητώ τον πατριωτισμό των Ελλήνων. Αμφισβητώ τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεται από συναγερμίτες και την προσπαθειά τους να τον οικειοποιηθούν. Ο πατριωτισμός μας δεν τους ανήκει για να τον εκφράζουν έτσι.
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-03, 14:35

γκούχου γκούχου...
1. χαλαρώστε που θέλουν οι Σκοπιανοί να πάρουν την Ελλάδα...!! έχουν τόσα εσωτερικά προβλήματα που σε λίγα χρόνια θα γίνουν χαλαρά Κόσσοβο και αυτοί και θα ησυχάσουνε...το ότι θέλουν να ονομαστούν Μακεδονία...συγνώμη κίολας αλλά ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΑ είναι Μακεδονία.ένα τμήμα της Μακεδονίας, όπως ένα (το πιο μεγάλο) το έχουμε εμείς και όπως ένα (το πιο μικρό) το έχουν οι Βούλγαροι
http://en.wikipedia.org/wiki/Macedonia_%28region%29
κοιτάξτε και το χάρτη. Επενθυμίζω μάλιστα ότι και στην Ήπειρο έχουμε εμείς το ένα τμήμα και οι άλλοι τη Βόρεια Ήπειρο...
2. το ότι θέλουν να λέγονται Μακεδονία σκέτο είναι άλλο θέμα. γιατί αυτοί θα μας τρελλάνουν ρε παιδιά. λένε ότι είναι Μακεδόνες και ότι ο Μέγας Αλέξανδρος δεν ήταν Έλληνας αλλά Μακεδόνας...σκέτο...Δηλαδή με τη δική τους λογική αν το επεκτείνουμε λίγο δεν υπάρχουν Έλληνες...ο Σωκράτης ήταν Αθηναίος, ο Αριστοτέλης Σταγειρίτης, ο Θαλής Μιλήσιος, ο Λεωνίδας Σπαρτιάτης κ.ο.κ. ΜΗ ΤΡΕΛΛΑΘΟΥΜΕ ΤΕΛΕΙΩΣ!!! αρχικά η αυτοκρατορία του μεγάλου Αλεξάνδρου δεν έφτανε τόσο πάνω (ρίξτε μια ματιά στο χάρτη...ρίξτε μια ματιά στο χάρτη!!) περισσότερο μακεδόνες είναι οι παρά τον Γάγγη ποταμό παρά αυτοί!!
3. οι άνθρωποι είναι Σλάβοι φυλετικά όσο και να χτυπιούνται! ο Μέγας Αλέξανδρος πέθανε το 323 πΧ και "various parts of Macedonia were settled from around 600 AD by Slavs". κατανοητόν;;
4. αν θέλουν βάση γεωγραφίας να λέγονται άνω Μακεδονία να λέγονται κατ'εμέ. αλλά μην το παραχε***με κίολας...

κλείνοντας αυτά τα αρχικά να πω ότι δεν ξύπνησαν μια μέρα και είπαν να λεγόμαστε Μακεδονία και είμαστε απόγονοι του Μ. Αλεξάνδρου...πρώτα φταίμε εμείς...οι Αμερικάνοι είναι γνωστοι μαλ**** δεν περιμένω κάτι από αυτούς. αλλά όταν εμείς τους αφήνουμε χρόνια τώρα να κάνουν ότι τους κατέβει με τα βιβλία της ιστορίας τους και να διδάσκουν ότι θέλουν στα σχολεία τους και να τυπώνουν χάρτες με το κράτος τους να βγαίνει στο Αιγαίο, λογικό είναι να έχει δημιουργηθεί ένα υπόβαθρο τέτοιο.

όσον αφορά στο Κόσσοβο...ένα μικρό σχόλιο θα κάνω για αρχή...να προσέξουμε μην αρχίσουν οι μουσουλμάνοι της Θράκης να θέλουν να ανεξαρτητοποιηθούν (γιατί και αυτούς στη μοίρα τους τους έχουμε παρατήσει χρόνια τώρα) και έρθουν να μας βομβαρδίσουν οι "φίλοι" κατά τον Σημίτη Αμερικανοί (μην τα ξεχνάμε αυτά τα ωραία...) για να κάνουν ένα νέο Κόσσοβο αφού θα έχουν και το δεδικασμένο...και ψάχνουμε την Θράκη και δεν τη βρίσκουμε...

τελευταίο για τώρα...μπορεί αγαπητέ nicmar το 80% των Ελλήνων να έχουν αντιαμερικανικά αισθήματα αλλά οι κυβερνήσεις μας είναι πολύ φαν των ΗΠΑ και μην τρελλαθούμε...γι'αυτό μην αγχώνεστε...τους γλύφουμε χρόνια τώρα από τη Βουλή μας και δεν ενδιαφέρονται αν κάνουμε πορείες στην αμερικανική πρεσβεία. όσο για τον Θοδωράκη...όσο και αν τον εκτιμώ για όλα όσα έκανε στο παρελθόν και τον σέβομαι απεριόριστα ως μουσικό αλλά ας αποφασίσει σε ποια πλευρά είναι γιατί έχει αλλάξει όλα τα κόμματα μέχρι τώρα...δε μπορει αν συμφωνεί με όλους...
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από george83 2008-03-03, 15:24

Αρχικά ήθελα και εγώ (οπως η Angie) να τονίσω ότι γεωγραφικά το κράτος της F.Y.R.O.M. βρίσκεται στη Μακεδονία, και νομίζω πως και για αυτό εμείς ζηταμε γεωγραφικό προσδιορισμό (north, upper) στην ονομασία. Από κει και πέρα, δεν έχουν επεκτατικες βλέψεις (πολυ μικρο κρατος, πολυ ανισχυρο) παρά ιστορικες (και παλι η angie με προλαβε με την αναφορά της στο Μ.Αλέξανδρο).
Οι μεγαλες δυναμεις ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ αν το κρατος θα λεγεται Σκοπια, Μακεδονια ή θα εχει καποιο αλλο ασχετο ονομα, απλα δεν τους απασχολει, το θεωρουν κατ'ευφημισμον ζητημα. "The dispute is seen as a very petty one in many corners of the world." Απλα θελουν ενα κρατος 100% ελεγχομενο στην περιοχη που θα εξυπηρετει τα συμφεροντα τους (και απο τη δικη τους σκοπιά, ορθά πράττουν). "Nato wants the former Yugoslav republic beneath its
umbrella as a safeguard against the country dividing between the Slav
majority in the east and the Albanian minority in the west."
Οι δυο εκφρασεις στα εισαγωγικα ειναι απο το site του bbc και συγκεκριμενα http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/7274205.stm

Επισης δεν υπαρχει καμια συνομωσια των μεγαλων δυναμεων εναντιον μας, μονοι μας βαζουμε τα χερακια μας κ βγαζουμε τα ματια μας(για παραδειγματα κοιταξτε δυο post πιο πανω Smile) , οι ξενοι δεν ειναι ανθελληνες ή φιλελληνες, κοιτούν το συμφερον τους και πραττουν αναλογα.

Προσωπικα παντως είμαι υπερ της άσκησης βέτο όσο αναφορα την ενταξη τους σε ΝΑΤΟ κ ΕΕ, ειναι δικαιωμα μας και αν δε λυθει το θεμα με τροπο που ειναι αποδεκτος (και) σε εμας, δε βλεπω λογο να τους βοηθησουμε (γιατι για αυτους, η ενταξη στο ΝΑΤΟ κ σε ΕΕ ειναι κατι πολυ πολυ σημαντικο, οικονομικά και όχι μόνο).

Το θεμα του Κοσοβου ειναι διαφορετικο, πιο συνθετο, ειναι πιο πιθανο να μας δημιουργησει αυτο προβλημα, βραχυπροθεσμα στην Κυπρο (οπως διασπαστηκαν απο τη Σερβια οι αλβανοφωνοι (κ αλβανικης καταγωγης) ετσι να θελουν να κανουν και στην Κυπρο) ή και μακροπροθεσμα στη Θρακη.


P.S : Γνωριζει κανεις τη φημη για την προταση του κ. Μιλογεβιτς στον κ. Μητσοτακη, οταν ηταν πρωθυπουργος στην ομορφη χωρα μας, για το πως να "λυναμε" το προβλημα με τη γειτονικη F.Y.R.O.M.?? Περιμενω και την αποψη σας

george83

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens
Quote : Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-04, 14:19

συμφωνώ με τον george83 απολύτως και προσθέτω το εξής γιατί με τα ΜΜΕ κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και δεν ξέρουμε τι μας γίνεται...
ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΠΡΩΗΝ ΓΙΟΥΓΚΟΣΛΑΒΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΘΗΚΗ ΤΩΝ ΠΥΡHΝΙΚΩΝ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ (ΠΧ ΓΑΛΛΙΑΣ) ΕΠΙ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ....σας λέει κάτι αυτό;;; κοινώς εννοείται πως θέλουν να τα έχουν καλά μαζί τους γιατί αλλιώς καήκαμε...τα πάνε τα απόβλητα εκεί, τα θάβουνε, τους πληρώνουνε κτλ. αν τους στεναχωρήσουν στο θέμα του ονόματος να δω ποιος θα τα δεχτεί τα αποβλητά τους-μας...

όσον αφορά στο βέτο πιστεύω ότι πρέπει να ασκήσουμε αυτό μας το δικαίωμα από τη στιγμή που η άλλη πλευρά είναι τόσο αδιάλλακτη. αν και...πριν κάποια χρόνια υπήρχαν προτάσεις (και στη δική μας τη βουλή) για σύνθετη ονομασία με γεωγραφικό προσδιορισμό και αυτοί το είχαν δεχτεί αλλά τότε ήμαστε εμείς στενοκέφαλοι και γι'αυτό τώρα τραβάμε αυτά που τραβάμε!! εξάλλου από όσο άκουσα χθες: (δεν θυμάμαι τι ακριβώς ρόλο είχε ο κύριος με συγχωρείτε... της κυβέρνησης των ΗΠΑ από όσο θυμάμαι) "η Ελλάδα είναι μέλος του ΝΑΤΟ και όλοι οι άλλοι προσπαθούν να μπουν"....

τέλος όσον αφορά στην πρόταση του κ. Μιλόσεβιτς... τι να πω...δύσκολα τα πράγματα γι'αυτό εξάλλου και ο τότε πρωθυπουργός μας "φοβήθηκε" και δεν την προώθησε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Angie στις 2008-03-05, 03:48, 1 φορά
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Byronas 2008-03-04, 15:56

Angie έγραψε:εξάλλου από όσο άκουσα χθες: (δεν θυμάμαι τι ακριβώς ρόλο είχε ο κύριος με συγχωρείτε... της κυβέρνησης των ΗΠΑ από όσο θυμάμαι) "η Ελλάδα είναι μέλος του ΝΑΤΟ και όλοι οι άλλοι προσπαθούν να μπουν"....

Ο γενικός γραμματέας του ΝΑΤΟ το είπε. Γενικά μας υποστήριξε αλλά χλιαρά τα πράγματα.

Όταν έλεγε ο Μητσοτάκης για "Σλαβομακεδονία" σαν όνομα, όλοι τον κράζαν. Razz Να δούμε τι θα κάνει η κορούλα του.
Byronas
Byronas

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 184
Ηλικία : 35
Τόπος : Στο άπειρο κι ακόμα παραπέρα!
Quote : I tell you: one must have chaos in one, to give birth to a dancing star.
Registration date : 11/09/2007

http://sc-byronas.blogspot.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από nicmar1983 2008-03-04, 18:02

Byronas said:
Ποιος μας δίνει το δικαίωμα μόνο σε εμάς να έχουμε δίκιο στην διεκδίκηση των εδαφών; Πιστεύεις δλδ ότι θα είχε κάποια διαφορά αν σήμερα η Πόλη ήταν Ελληνική; Δεν μπορείς να βγάλεις ένα διαβατήριο και να την επισκεφτείς ελεύθερα; Θεωρώ τον ευατό μου τυχερό που ζω σε μια χώρα που είναι τόσο κοντά ώστε να μυρίζω το άρωμα της ανατολής, να βλέπω τον αρχαίο κόσμο και τις αξίες του, να είμαι μέσα στις εξελίξεις. Κι όμως δεν θέλω να τα έχω όλα δικά μου, κι ας ήταν κάποτε μέρος δύο αυτοκρατοριών που το ελληνικό στοιχείο υπήρξε αισθητό.

Καλέ μου φίλε,πέφτεις πάλι στο ίδιο λάθος. Σκέψου μόνο πως έφυγε η Πόλη από τα "ελληνικά" χέρια. Ρώτα για μαρτυρίες του '67 που εδιώχθησαν οι Κων/πολίτες άρον-άρον. Στο ξαναλέω,δεν έχω αλυτρωτικές βλέψεις(άλλωστε πιστεύω ότι τπτ δεν ανήκει σε κανέναν και απλά είμαστε (ΚΑΚΟΙ) διαχειριστές. Απλά αντίστοιχα και με την ίδια λογική,και στη Σμύρνη πας με διαβατήριο. Διάβασε όμως το πασίγνωστο πλέον "τα ματωμένα χώματα" της Διδούς Σωτηρίου και θα καταλάβεις ΑΠΟΛΥΤΑ γιατί πράγμα σου μιλάω...
Ο γραμματέας μας υποστήριξε αλλά ο Μπερνς την αποκαλεί προκλητικά "Μακεδονία".

@george
Και ελεγχόμενο το θέλουν αλλά και το όνομα τους κόφτει. Πιστεύω ότι ο λόγος είναι για να μας εκβιάζουν 1)για τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξ/πολη,2)να στείλουμε στρατεύματα στο Αφγανιστάν,κάτι που μέχρι τώρα ο Καραμανλής(!) αρνείται και στα δύο. Και με τη Ρωσία έκανε άνοιγμα και λέει όχι στο Αφγανιστάν. Επίσης είναι και ένας εκβιασμός για την επίλυση του Κυπριακού σε αντάλλαγμα την αναγνώριση από μέρους μας του Κοσόβου. Είδες πως μας βαράνε???σφαλιάρα Και μην πιστεύεις ότι δεν υπάρχουν συνωμοσίες. Η Ιστορία άλλωστε χτίζεται σε συνωμοσίες. Απλά ο Έλληνας ξέρει ακόμα να αντιστέκεται σε ότι χάμπουργκερ του σερβίρουν.. Και μάλιστα,αν καμιά φορά το φάει, τους το φτύνει κατάμουτρα.. Γι ' αυτό είμαστε 2500 χρόνια ζωντανοί και (σχεδόν) αναλλοίωτοι..

@Angie
Εσύ παιδί μου τι κατεύθυνση είπαμε ήσουν??? Θεωρητική κι εσύ???Αρχίζεις και μαθαίνεις... cheers little boy Αλλά έχεις δίκιο ρε γμτ..Όλοι τους είναι γλύφτες ή τσιράκια ή φοβούνται τις ΗΠΑ.. Μάλλον πάντα ψάχναμε την Μεγάλη Δύναμη,αρχής γενομένης επι τουρκοκρατίας...Θυμηθείτε..
nicmar1983
nicmar1983

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 287
Ηλικία : 40
Τόπος : Μια γυναίκα,μια βαλίτσα...
Quote : Ή γράψε κάτι κου αξίζει να διαβαστεί ή κάνε κάτι που αξίζει να γραφτεί...
Registration date : 08/12/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από Angie 2008-03-05, 03:52

@nicmar: μπα...θετική, θετικότατη!!! απλά " λαός που ξεχνάει την ιστορία του είναι καταδικασμένος"...ευτυχώς που βλέπω ότι και άλλοι εδω μέσα που δεν είναι "μεγάλοι" (αυτή την καραμέλα με τους νέους που αδιαφορούν χρησιμοποιώ εδώ! lol! ) γνωρίζουν κάποια πράγματα...είναι κάπως παρηγορητικό... bounce

------------------------------------------------------------------------------------------------------

είδε κανείς την εκπομπή του Τσίμα χθές;; ακούσατε τη γνώμη των Βούλγαρων για τα Σκόπια;; εντυπωσιάστηκα!! "τα Σκόπια δεν είναι ξεχωριστό έθνος. είναι Βούλγαροι" αυτή είναι με λίγα λόγια η θέση τους!! και είδα ότι και μερικοί Σκοπιανοί το πιστεύουν και πάνε και βγάζουν Βουλγαρικά διαβατήρια...!!! τι λαός είναι αυτός ρε παιδί μου;; κατασκευάζει ιστορίες, δημιουργεί ξεχωριστά έθνη (το Μακεδονικό-σκέτο έθνος που μας πλασάρουν λέω), κάποιοι από αυτούς θέλουν να είναι Βούλγαροι, κάποιοι άλλοι Αλβανοί, οι μεν με τους δε δεν μιλάνε μέσα στο ίδιο κράτος...τι να πω...θα μας τρελλάνουν αυτοί!!! έχουμε και εμείς τα αρνητικά μας (και έχουμε πολλά τρομάρα μας) αλλά μέχρι ενός σημείου...άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου... Suspect
Angie
Angie

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 361
Ηλικία : 37
Τόπος : Από 'δώ και από 'κεί...
Quote : Η τεχνιτή νοημοσύνη δεν μπορεί να κερδίσει την φυσική ηλιθιότητα...
Registration date : 20/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από george83 2008-03-30, 03:50

Σχετικά με την τελευταία -μέχρι την επόμενη- πρόταση του κ. Νίμιτς για την ονομασία, είναι χειρότερη για εμάς από ότι οι προηγούμενες.
Προτείνει τη διατήρηση της συνταγματικής ονομασίας της ΠΓΔΜ,
«Δημοκρατία της Μακεδονίας», και την υιοθέτηση της ονομασίας
«Δημοκρατία της Μακεδονίας-Σκόπια» για χρήση στους Διεθνείς Οργανισμούς
και στις σχέσεις με την Ελλάδα.
Επειδή το έμαθα πρόσφατα το αναφέρω, ότι πριν 16 χρόνια ο Πρόεδρος της Δημοκρατιας, ο πρωθυπουργος και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης ( θείος του νυν πρωθυπουργου, πατερας της νυν υπουργού εξωτερικών και πατέρας του νυν αρχηγου αξιωματικής αντιπολίτευσης αντίστοιχα) δεν δεχόντουσαν να υπαρχει συνθετη ονομασία στην οποια θα υπήρχε το όνομα Μακεδονία ή παραγωγό του! 16 χρόνια αργότερα έχουμε καταφέρει να προσπαθούμε να πεισουμε τους γειτονες να εχουν το ονομα Μακεδονια με καποιον γεωγραφικό ή φυλετικό προσδιορισμο και αυτοι να μην συμφωνούν.... Μάλλον δεν έχουμε ταλέντο στις διαπραγματεύσεις...

george83

Άντρας
Αριθμός μηνυμάτων : 46
Ηλικία : 40
Τόπος : Athens
Quote : Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former
Registration date : 22/11/2007

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ Empty Απ: ΚΟΣΟΒΟ-FYROM-ΕΛΛΑΔΑ

Δημοσίευση από marikaki 2008-04-12, 19:42

Για εμενα που καταγομαι από τη Μακεδονία, και οχι απο τα Σκοπια, ειναι πολυ σημαντικο θέμα. Δεν με αφορά η "αγνοτητα" ενος λαου ο οποιος τρωει τετοια προπαγανδα. Συμφωνα με το Συνταγμα και τις εκδηλες προθέσεις του, αν αύριο τους παιρνει θα θέλω διαβατήριο να πάω στο χωριο μου! Και δοξα τω Θεώ, δεν εχω αναγκη απο κανεναν Πρετεντερη για να σχηματισω αποψη επι του θέματος, μια χαρα φιλτραρω αυτα που ακουω απο οπουδηποτε. Παρεμπιπτοντως, οι παππουδες μου λεγονται Ευριπιδης και Ναυσικα... Βλαντ στο σοϊ μας δεν εχουμε. Κατι αναλογο θα ειχαν να πουν περ. 1.000.000 Μακεδονες ακομα -και αν κοβουμε κανενα φωνηεν οταν μιλάμε, δεν προκειται για γλωσσικη συγγενεια!
Οσο για ελληνικα εργοστασια στα Σκοπια, Βυρωνα, υπάρχουν αρκετα, οπως και στη Βουλγαρια (το ελληνικο κράτος ειναι ισως το μονο παγκοσμιως που επιδοτει επιχειρησεις να φυγουν, αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα). Συγγνωμη, ποτε δεν ημουν φαν της συνωμοσιολογιας, αλλα πως εξηγειτε το γεγονος οτι τετοιο ποσοστο του πληθυσμού τους μιλαει τη γλωσσα μας;
Και οχι, δεν μου φτανει με διαβατηριο να πηγαινω να δω το σπιτι της προγιαγιας μου στην Πολη με εναν Τουρκο να με ακολουθει κατα ποδας και να δινει αναφορα για καθε μου βημα στην αστυνομια, γιατι απλως ειμαι Ελληνιδα!
Στην Ευρωπαϊκη Ενωση υπαρχει δεδικασμενο για την υποθεση μας. Οταν η Αγγλια θέλησε να κατοχυρωσει την ονομασια "Μεγαλη Βρετανια", η Γαλλια αντετεθη, καθως οι βορειες ακτες της ονομαζονται Βρετανη. Ανοησια ηταν; Και να φανταστει κανεις οτι το αγγλικο Συνταγμα δεν αναφερει οτι υπαρχουν περιοχες που τους ανηκουν και τις ελεγχουν αλλα κρατη, ουτε οτι οποτε θελουν θα κανουν ενα ντου να τις "ελευθερωσουν".
Η αληθεια ειναι οτι εχω ακουσει απειρες φορες απο νοτιοελλαδιτες ανοησιες του τυπου "Ελλαδα ειναι μεχρι τη Λαμια", αλλα θα περιμενα περισσοτερη συνειδηση οταν το θεμα ερχεται να ξαναγινει επικαιρο και γι' αυτους... Γιατι για εμας -και για φιλους στα συνορα ή επιχειρηματιες με μοναδες παραγωγης απο την αλλη πλευρα τους, που συναναστρεφονται Σκοπιανους- ειναι παντα κατι που μας απασχολει, μας προβληματιζει και μερικες φορες μας φοβιζει...

marikaki

Θηλυκό
Αριθμός μηνυμάτων : 8
Ηλικία : 35
Τόπος : Νικαια
Quote : Η μερα μου ειναι σκ... Θα παρω σβαρνα τη νυχτα, κι οταν ξημερωσει, πεφτω για υπνο!
Registration date : 19/01/2008

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης